![](https://antsergiy.tech/wp-content/uploads/2024/03/20240329_160019.jpg)
Шматочки позаземної речовини
Чи часто вам доводилося тримати в руках щось таке, що прибуло на Землю з космосу? Не виключено, що таке траплялося, бо наприклад НАСА говорить, що щоденно на планету падає близько 44 тон метеоритного матеріалу. Але одна справа – пнути черевиком якийсь камінець, який мільйонами років кружляв у просторі, і не помітити цього, а зовсім інша – тримати його, знаючи, що він прибулець, придивлятися, помічати щось особливе…
Почалася ця історія понад півроку тому. У вересні 2023 на сайті Альфа Центавра розпочався збір коштів на дрони та спорядження для Сил Спеціальних Операцій. Висловлюю свою повагу колективу Alpha Centauri – збір на потреби ССО був масштабний, і щоб заохотити своїх фанатів на пожертви, вони влаштували розіграш з неймовірними призами (ще й тематичними!). І серед цих призів були і шматочки метеориту, які змогла здобути Українська Космічна Спілка, і люб’язно надала їх для розіграшу. Їх могли отримати ті учасники, які пожертвували понад 1000 грн.
Одразу скажу, я розумів, що мої шанси мізерні. Мета збору була майже 1.4 млн гривень. Тобто легко могло статися так, що тих, хто пожертвує необхідну суму, буде понад тисяча. Шматочків на всіх не вистачить. Тому я закинув кошти (дещо більше, щоб підвищити свої шанси на перемогу), і забув про розіграш.
Минув час, і одного разу, перевіряючи свою електронку я побачив лист з проханням надати свої контактні дані, бо я став одним з щасливих власників метеорита! Важко описати всі почуття, які охопили мене тієї миті. Радість, хвилювання, навіть певна настороженість (а раптом це якесь шахрайство?). Зрештою, я вирішив відповісти на цей лист. Минуло ще трохи часу, і ось днями я отримав невеличкий пакунок.
![](https://antsergiy.tech/wp-content/uploads/2024/03/Meteorite_pack-810x1080.jpg)
Хвилюючись, я обережно відкрив упаковку і у мене в руці опинилися п’ять шматочків “каміння”, але незвичного на дотик. Воно відчувалося важчим, ніж шматочки гравію, і з більшою охотою вбирало тепло тіла, ніж більшість каміння, з яким мені зазвичай доводиться мати справу. Подумалося, що ці “камінці” містять в собі певну частку металу. Ось так, вперше в житті я тримав у руці метеорит.
![](https://antsergiy.tech/wp-content/uploads/2024/03/20240329_160041.jpg)
![](https://antsergiy.tech/wp-content/uploads/2024/03/20240329_160038.jpg)
![](https://antsergiy.tech/wp-content/uploads/2024/03/20240329_160019-810x1080.jpg)
![](https://antsergiy.tech/wp-content/uploads/2024/03/20240329_160008-810x1080.jpg)
Визнаю, що раніше чув про енстатитові хондрити лише краєм вуха, тому пішов гуглити. Виявилося, що цей тип метеоритів відносно рідкісний. Хоча хондрити складають переважну більшість кам’яних метеоритів, енстатитові трапляються лише в близько 2% випадків. Вирізняються вони тим, що містять в собі значну кількість енстатиту (MgSiO3), а також що залізо, котре трапляється в цих метеоритах не окиснюється, а перебуває або в стані чистого металу, або ж в формі сульфіду.
Конкретно щодо цього метеориту більше можна дізнатися ось тут (англійською). Знайдений у 2006 році в Західній Сахарі, належить до типу EL (enstatite low – низький рівень енстатиту) і був значною мірою оплавлений в результаті падіння. До речі, от цікаво було б дізнатися, звідкіля ж саме прибув цей космічний гість.
Загалом – тішуся, що така рідкісна знахідка потрапила мені в руки, і вдвічі приємно, що це – подяка за те, що я підтримав ЗСУ. Це ще один стимул, який не дає зневіритися і опустити руки.